כתבות ומאמרים
מרעדים
מאת: IDAN הנדסת בדיקות סביבה
איך המרעדים עוזרים לשפר את המוצרים ואת התעשייה כולה?

תחום הבדיקות הסביבתיות הינו חדש יחסית בישראל, כאשר הוא החל להתפתח כאן לפני עשר שנים בערך. עם זאת, עם ההתקדמות המטאורית בטכנולוגיה וביכולת עיבוד הנתונים, הוא הולך וצובר תאוצה בארץ ובעולם. בשנים אלה, יותר ויותר חברות מבינות את הצורך בביצוע בדיקות כאלה באופן עצמאי, ללא כל קשר לבדיקות התקן. זאת, במטרה להעריך ולשפר את מוצריהן השונים, כמו גם לוודא כי הם בטוחים לשימוש. אחד המכשירים המובילים בתחום זה, הינו המרעד. אז בכתבה זו, ננסה לענות על השאלות הבסיסיות ביותר על מרעד תעשייתי.

איך עובד המרעד?

כיום, עם התפתחות הטכנולוגיה, חלה עלייה גם ביכולת לבדוק ולהעריך את הביצועים של כלים ומכשירים שונים. כחלק ממגמה זו, חלה עלייה לא קטנה בתעשיית המרעדים. התפקיד של מרעדים הינו לבחון מוצרים בתנאי מעבדה, דרך מספר מבחנים מגוונים. זאת, במטרה לבדוק את תפקודם בתנאים אשר דומים או קשים יותר מתנאי העבודה שלהם, ולראות כיצד הם מתפקדים. בדיקה זו אינה חלק מהתקן הרשמי, אך היא חשובה עד מאוד, וזאת מהסיבות הבאות.

בטיחות

בראש ובראשונה, מרעדים משחקים תפקיד חשוב ביותר בבטיחות המוצר, כאשר במקרים רבים מדובר, ללא ספק, בחיי אדם. ישנם מוצרים ומכשירים רבים, אשר תקלה בהם עלולה בהחלט לסכן חיים. לא צריך להסביר את החשיבות בבדיקות אלה. לאחר כל כך הרבה מקרים של תאונות עבודה, בעקבות כשלים שונים של מכשירים שקרסו תחת עומס, הן באות למנוע זאת. המרעדים מאפשרים לבחון את המכשירים השונים בתנאי רעידה וטמפרטורה קיצוניים, ואף בשילוב בין השניים. כך, הם מספקים לעובדים מידע חשוב ביותר על קצה גבול היכולת של כל מוצר, ואין ספק כי מידע זה הינו בעל משמעות בטיחותית אדירה.

איכות הסביבה

ישנם לא מעט מוצרים, אשר תקלה בהם עלולה להוביל לפגע סביבתי חמור. דליפה של חומרים מסוכנים או מזהמים, כמו גז או פסולת תעשייתית מסוגים שונים, עשויה לפגוע בסביבה ובבריאות של כולנו באופן דרמטי. גם כאן, המרעדים משחקים תפקיד גדול. הבדיקות השונות המתבצעות באמצעותם מאפשרות לצמצם את התקלות במוצרים למינימום, ובכך למנוע אסונות טבע משמעותיים. בעולם שבו המודעות לחשיבות בשמירה על הסביבה עולה מדי יום, זהו עניין חשוב מאין כמוהו..

בקרת איכות

בנוסף, באמצעות מרעדים, ניתן לבצע בקרת איכות חשובה ביותר למוצר, גם לאחר שהוא מיוצר ומופץ להמונים. באמצעות בדיקות דגימה, תוכלו לבדוק האם יש פגם כלשהו בתהליך הייצור, במטרה לשפר אותו ולייעל את המוצר. בכך, יימנעו תקלות משמעותיות אשר עלולות להוביל לפגיעה בשם המוצר והחברה.